پنج‌شنبه 12 آذر‌ماه سال 1388 ساعت 05:04 ب.ظ

«20 درصد سهمیه تحصیلات تکمیلی برای شما متاهلین»
این خبر در هیاهوی روز ازدواج چنان مطرح شد که گمان رفت شاید حاصل جوزدگی و هیجان یکروزه باشد. با گذشت بیش از یک هفته، زمان آن فرارسیده است تا از مسوولان بپرسیم: «چه ارتباطی بین تمایل به ازدواج و راهیابی به کارشناسی ارشد وجود دارد؟»

مهرداد بذرپاش،
(فارغ التحصیل در رشته مهندسی صنایع از دانشگاه شریف و سرپرست سابق بسیج دانشجویی و مدیرعامل سابق شرکت پارس خودرو )... و رئیس فعلی سازمان ملی جوانان(صنایع نوین)،
نخستین کسی بود که از اختصاص 5 درصد سهمیه تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها به افراد متاهل خبر داد و در میانه کف زدن‌ها و فلاش دوربین‌ها که روز ازدواج مسوولان را همراهی می‌کرد، 15 درصد به آن اضافه شد تا بنابر اعلام رسمی مسوولان وزارت علوم، 20 درصد از سهمیه تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها به دانشجویان متاهل اختصاص یابد.

بهانه‌ای برای ...

مدافعان طرح اختصاص سهمیه ویژه تحصیلات تکمیلی به متاهلین، اجرای آن را باعث تعدیل و تقلیل سن ازدواج می‌دانند، از جمله سیدکاظم موسوی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس که می‌گوید: این طرح در صورت کارشناسی یقینا در تعدیل و تقلیل سن ازدواج نقش دارد و اجرای آن در کشور مثمرثمر خواهد بود.

از آن سو در حالی که تصور می‌شد اولین سازمان و وزارتخانه‌ای که در برابر این تصمیم موضع بگیرد، وزارت علوم باشد و این تصمیم را دخالت در امور خود بداند، مدیرکل امور دانشجویان داخل با مفید ارزیابی کردن این پیشنهاد، بر رفع سایر مشکلات نیز تاکید کرد. کامران دانشجو اما به عنوان عالی‌ترین مقام وزارت علوم، آب پاکی را بردست همه ریخت و از تصویب طرح حمایت کرد.

... ...

 

آیا مشکل ازدواج، کارشناسی ارشد است؟(یا برعکس!؟!!)

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره دیدگاه شخصی خود نسبت به چنین تصمیمی می‌گوید: معایب این تصمیم از محاسنش بیشتر است، چون ما هر سال حدود 800 هزار داوطلب ورود به دوره کارشناسی ارشد داریم اما ظرفیت این دوره حدود 90 هزار نفر است، از سوی دیگر رشد داوطلبان هم به مراتب بیشتر از رشد ظرفیت دانشگاه‌هاست، این که ما 20 درصد ظرفیت کارشناسی ارشد را به خانواده معظم شهدا و ایثارگران اختصاص دهیم و 20 درصد را هم به متاهلین بدهیم، این دوره را محدود و بسیاری از افراد صاحب صلاحیت علمی را از ورود به این دوره محروم کرده‌ایم.

....

کیفیت آموزش؛ قربانی ...

جعفر توفیقی، وزیر سابق علوم نیز چنین تصمیمی را عامل مخدوش شدن فلسفه ازدواج می‌داند و اضافه می‌کند: این قبیل طرح‌ها علاوه بر وارد شدن لطمه به کیفیت آموزش عالی، به انگیزه رقابتی بین استعدادهای درخشان و نخبگانی که می‌خواهند وارد دانشگاه شوند، خدشه وارد می‌کند.

....

به نظر می‌رسد پیش از این که کیفیت دوره کارشناسی ارشد بنابر اظهارات برخی روسای دانشگاه مخدوش شود یا به اعتراض جمعی نمایندگان مجلس، ازدواج‌های صوری افزایش یابد و سایر مشکلات ازدواج مانند مسکن و شغل دانشجویان تحت‌الشعاع قرار گیرد، باید طرح را از هیاهو درآورد و آن را به طور کارشناسانه بررسی کرد.

تا این مرحله، می‌توان از وزارت علوم و سازمان ملی جوانان پرسید که آیا ورود به کارشناسی ارشد ضامن ازدواجی موفق است؟ و آیا راهیابی به این دوره مهم‌ترین دغدغه جوانان برای تاخیر در ازدواج است؟!


جام جم یکشنبه 08 آذر 1388

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo