چهارشنبه 6 آذر‌ماه سال 1387 ساعت 01:20 ب.ظ
ب معاون مرکز آمار ایران از افزایش شدید تقاضا برای کار در کشور خبر داد و گفت: به نظر مرکز آمار، حفظ نرخ بیکاری سالانه حدود 10 تا 5/10 درصد کار بسیار مهمی است.

علیرضا زاهدیان در گفتگو با مهر افزود: براساس آمارها این تقاضا بشدت رو به افزایش است.
معاون مرکز آمار ایران اظهار کرد: این آمار بویژه در بخش فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با توجه به توسعه دانشگاه‌ها رو به افزایش است. وی همچنین موضوع خشکسالی در کشور را نیز از دیگر موارد افزایش بیکاری برشمرد و گفت: اگر تمام این موارد را در کنار هم قرار دهیم، نرخ بیکاری در سال‌های آینده افزایش می‌یابد.
زاهدیان خاطرنشان کرد: نظر کارشناسی مرکز آمار ایران حاکی از این مطلب است که اگر بتوانیم نرخ بیکاری سالانه و معدل سالانه را حدود 10 تا 5/10 درصد حفظ کنیم، کار مهمی انجام داده‌ایم.

در حال حاضر متولدین سال‌های 60 تا 65  که بالغ بر 9 میلیون نفر هستند  به سن اشتغال رسیده‌اند و جمعیت 24 ساله‌ها در سال‌های بعد از 85 تا 89 به 9/1 میلیون نفر خواهند رسید که رشد این رقم نسبت به سنوات گذشته بی‌سابقه است.همچنین تعداد ورودی به دانشگاه‌ها در سال 83 حدود 350 هزار نفر بوده که این رقم در سال‌های 85 و 86 به 730 هزار رسیده و رقم ورودی به دانشگاه در سال 86 بالاترین میزان است.تعداد ورودی جوانان به دانشگاه‌ها در سال 86 یک میلیون نفر است و در این مورد بعد از 4 سال سالانه با یک میلیون نفر فارغ‌التحصیل متقاضی کار مواجه می‌شویم.در سال گذشته تعداد بیکاران کشور 2 میلیون و 480 هزار نفر بود که 7/1 میلیون نفر در سنین 15 تا 24 سال بودند که از آن به عنوان موج اول تقاضای کار نام برده شده است. 

جام جم ۳/۹/۸۷

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo