چهارشنبه 26 دی‌ماه سال 1386 ساعت 11:53 ق.ظ
شماری از مبارزان علیه سردرد میگرن در انگلستان می‌گویند، لامپ‌های کم مصرف می‌توانند موجب بروز سردردهای میگرنی شوند.
به گزارش پایگاه اینترنتی بی.بی.سی، "انجمن اقدام علیه میگرن" اعلام می‌کند که اعضای این انجمن به آنها گزارش داده‌اند که استفاده از لامپ‌های فلوروسنت موجب بروز حملات میگرنی آنها شده است.
قرار است دولت انگلیس در تلاش برای کاهش انتشار دی‌اکسید کربن ظرف چهار سال آینده، از فروش لامپ‌های معمولی در چهار سال آینده جلوگیری کند.
پیش از این، موسسات خیریه بیماری صرع در انگلیس ابراز نگرانی کرده بودند که ممکن است خطر حمله صرع، در صورت قرار گرفتن بیماران در معرض تابش نور لامپ‌های کم مصرف افزایش یابد.
"کارن منینگ" سخنگوی انجمن اقدام علیه میگرن گفت، از دولت می‌خواهیم که از ممنوعیت کامل فروش لامپ‌های معمولی خودداری کند و امکان دهد که گروهی بتوانند لامپ‌های معمولی را همچنان خریداری کنند.
برخی لامپ‌ها از فناوری مشابه نورهای نوار فلورسنت استفاده می‌کنند و برخی از مردم شکایت کرده‌اند که سردرد آنها می‌تواند ناشی از "سو سو زدن" نور این لامپ‌ها باشد.
لامپ‌های کم مصرف تقریبا یک چهارم انرژی لامپ‌های معمولی را مصرف می‌کنند و در ماه سپتامبر "هیلاری بن" وزیر محیط زیست انگلیس گفت که بر اساس یک توافق بعمل آمده با فروشندگان لوازم الکتریکی، تا دسامبر سال ‪ ۲۰۱۱‬از فروش لامپ‌های معمولی در مغازه‌ها جلوگیری خواهد شد.
با این وجود منینگ گفت که این اقدام می‌تواند برای برخی از مبتلایان به میگرن مضر باشد.
وی گفت، بیش از شش میلیون نفر در انگلیس به نوعی حمله میگرن مبتلا هستند.
وی افزود: این لامپ‌ها باعث شده است که میگرن برخی از اعضای انجمن ما تشدید شود که می‌تواند یا به دلیل سوسو زدن نور این لامپ‌ها و یا نور کم آنها باشد که باعث خستگی چشم می‌شوند.
با این وجود انجمن محصولات روشنایی که نماینده سازندگان لامپ است اعلام کرده‌است که نوع پیشرفته و جدید لامپ‌های کم مصرف فاقد مشکل سو سو زدن نور است.
www.aftab.ir
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo