سه‌شنبه 4 فروردین‌ماه سال 1388 ساعت 11:37 ب.ظ

«نگران نباشید، قرار نیست این نوشیدنی بوی نامطبوعی داشته باشد. تازه خوش طعم هم خواهد بود.» ام پراکاش یکی از اعضای حزب RSS در هند دقیقاً به همین جملات نیاز دارد تا بتواند پاسخ سیل کنجکاوانی را بدهد که هیچ تصوری از مزه چنان نوشیدنی ندارند. البته کار تنها به طعم و مزه ختم نمی شود بلکه همیشه باید به سلامتی بدن هم توجه داشت، برای همین پراکاش اضافه می کند؛ «این یک نوشیدنی کاملاً سالم خواهد بود، بدون گاز و همین طور مواد سمی.» او در گفت وگو با روزنامه «ایندین اکسپرس» که سایت اشپیگل نیز آن را بازتاب داده، هر کجا که صحبت از مواد اولیه تشکیل دهنده این نوشیدنی شده، از لفظ «ادرار گاو» استفاده نمی کند بلکه آن را «آب گاو» می نامد.


البته هندی ها نشان داده اند مردمانی اهل عمل هستند و این محصول ویژه و تک هم اکنون در حال گذراندن مراحل مختلف آزمایشگاهی است. در این بین به مشتاقان طعم های جدید وعده داده شده این نوشیدنی ویژه و استثنایی به احتمال بسیار زیاد تا پایان سال 2009 در یخچال های فروشگاه ها در کنار کوکاکولا، پپسی و شرکا خواهد نشست.

ماده اصلی در ترکیب این نوشیدنی ادرار گاو است که برخی از سبزی ها را هم به آن اضافه می کنند تا طعم تازگی و طراوت داشته باشد. هرچند هنوز مشخص نشده است چقدر برای این نوشیدنی باید پرداخت کرد اما بنا بر گفته پراکاش مشتریان به هیچ وجه نباید دغدغه قیمت را داشته باشند زیرا به طور قطع قیمت تمام شده این محصول ارزان خواهد بود. در لیست چشم اندازهای آینده این «کوکاکولای هندی» صادرات هم گنجانده شده است.

در این میان نگرانی تنها باید به سراغ مسوولان کمپانی های کوکاکولا و پپسی بیاید که به رغم تبلیغات گسترده شان نباید یک نکته را از نظر دور بدارند و آن هم جایگاه والای گاو در هند است که باعث می شود در این کشور هرچه از گاو آید، به مذاق هندی ها خوش آید. در مذهب هندو گاوها موجوداتی مقدس هستند و در بسیاری از ایالات هند کشتن گاو ممنوع است.

این نخستین باری نیست که حزب RSS کوشیده پای ادرار گاو را به بازار بکشاند. در سال 2001 مسوولان این حزب ادرار گاو را به عنوان مایع درمانی معرفی کردند که قادر به درمان بیماری های ریز و درشت بود. از بیماری های پوستی و جنسی گرفته تا ایدز، سرطان، بیماری های کبد و اعصاب. به ادعای آنان ادرار گاو شفابخش تمام بیماری هایی به شمار می آید که می توان تصور کرد. در آن زمان این گروه ادرار گاو را به اسم «هدیه گاو» می فروختند و یک بطری از این مایع شفابخش زرد رنگ تنها 30 سنت قیمت داشت. کرم ها و قرص های ادرار گاو هم روانه بازار شدند و کم کم میزان تقاضا بسیار بیشتر از میزان عرضه شد.

حزب RSS در سال 1925 از سوی ناسیونالیست های هندو تاسیس شده است و هدفش رهاسازی هند از نفوذ خارجی ها و همین طور پایه گذاری هندوئیسم سیاسی است. بنا بر داده های حزب هشت میلیون نفر عضو این حزب هستند. کوکاکولا و پپسی دشمنان شماره یک حزب RSS به شمار می آیند. در سال های گذشته کمپانی کوکاکولا که یکی از بازارهای عمده فروشش کشور هند است، متهم شد در نوشیدنی هایش سم آفت کش به کار برده که البته این اتهام تا به اینجا هرگز ثابت نشده است. کارشناسان گمان می برند رد حزب RSS را می توان در پشت چنین شایعاتی گرفت.

با این همه و بنا بر اظهارات مقامات این حزب، شاید به زودی و در روزهای گرم تابستانی هند بتوان در گوشه و کنار این کشور مشتریانی را دید که پشت به شیشه های کوکاکولا و پپسی در حال مزه مزه کردن «کوکاکولا» های طبیعی ساخت هند باشند. 

اعتماد 17.12.87

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo