X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
چهارشنبه 6 آذر‌ماه سال 1387 ساعت 01:45 ب.ظ
صادق محمدی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان خوزستان تاکید کرد: بررسی‌های باستان‌شناسی در محل ساخت هتل امیر زرگر نشان دادند که در این محل، اشیای تاریخی وجود دارند و نباید هتلی در آنجا ساخته شود.
حمدی افزود: قرار بود در محل ساخت هتل امیر زرگر کاوش باستان‌شناسی شود تا اگر در آنجا اثری باستانی پیدا شد، هتل ساخته نشود. با کاوشی که صورت گرفت، مشخص شد در آنجا اشیای تاریخی وجود دارد، بنابراین هتلی ساخته نمی‌شود.

او با اشاره به این‌که زمین آنجا باید تملک شود، درباره این‌که اگر مالک زمین بخواهد ساخت‌وساز انجام دهد، چه اقدامی ‌باید صورت گیرد؟ گفت: در این‌باره باید از ابزارها و اهرم‌های قانونی استفاده کرد. ما همچنان منتظریم حریم مصوب‌ محوطه ابلاغ شود تا بدانیم براساس ضوابط چه رفتاری باید داشته باشیم.

محمدی درباره‌ هتل لاله نیز بیان کرد: منتظریم حریم نهایی محوطه‌ شوش تصویب و به ما ابلاغ شود تا براساس آن تصمیم‌گیری کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان خوزستان درباره‌ منطقه‌ هرمزاردشیر نیز توضیح داد: مسلم است که در پرونده‌ ثبتی هرمزاردشیر، محل آن در محدوده‌ کنونی شهر اهواز ذکر شده است، ولی این محدوده برای باستان‌شناسان هنوز مشخص نیست. در چند نقطه براساس پروژه‌هایی که وجود داشته، آثاری در اهواز یافت شده‌اند، ولی معلوم نیست که این آثار با هرمزاردشیر ارتباط دارند یا خیر. به همین دلیل، کار مطالعاتی زیادی باید انجام شود تا ببینیم هرمزاردشیر در کدام قسمت شهر کنونی اهواز قرار دارد.

وی اضافه کرد: از آنجا که تصور می‌شد، ممکن است پروژه‌ قطار ‌شهری اهواز خسارت‌هایی را به آثار تاریخی وارد کند، مسوولان قطار شهری یک باستان‌شناس را انتخاب کردند که با تایید پژوهشکده‌ باستان‌شناسی کشور به گمانه‌زنی در ایستگاه‌ها پرداخت؛ اما متاسفانه در ایستگاه دروازه که تصور می‌شد، آثاری از هرمزاردشیر در آنجا باشد، اثر تاریخی پیدا نشد. البته کار در دیگر ایستگاه‌ها ادامه می‌یابد. همچنین چندی پیش، شرکت نفت که مشغول حفاری برای ایجاد خط لوله بود، به تعدادی اثر تاریخی برخورد کرد و با مکاتبه‌هایی که انجام شد، شرکت نفت موظف شد در جهت انجام مطالعات باستان‌شناسی در محل اقدام کند.  

جام جم ۵/۹/۸۷

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo