چهارشنبه 6 آذر‌ماه سال 1387 ساعت 01:38 ب.ظ
همه افراد دوست دارند مانند افراد نابغه و روشنفکر تفکر کنند. ولی چگونه این کار را انجام دهند را نمی‌دانند. حتی اگر نابغه هم نباشید، می‌توانید از راهکارهای کسانی مثل ارسطو و اینشتین برای تقویت قدرت خلاقیت و اداره بهتر زندگیتان استفاده کنید.

با به کارگیری از 8 راهکار مهم که شما را تشویق می‌کند تا به جای پروراندن فکرها و تصورات بیهوده، کارآمد و مفید فکر کنید تا راه‌حل مشکلاتتان را خودتان به دست آورید. این راهکارها، روش‌های رایج بین نابغه‌های عرصه علم، هنر و صنعت طی تاریخ بوده است.

1ــ به مشکلات از جوانب مختلف نگاه کنید:  دیدگاه‌های جدیدی را برگزینید که دیگران از آن استفاده نمی‌کنند. لئوناردو داوینچی عقیده داشت برای به دست آوردن علم در مورد یک مشکل باید یاد بگیرید چطور آن مشکل را به راه‌های مختلف بازسازی کنید. او می‌گفت همیشه اولین برخورد او با یک مشکل کمی متعصبانه بوده است. به همین دلیل سعی داشت مشکلات را از جوانب مختلف بررسی کند.

2ــ تجسم کنید: اینشتین وقتی به حل یک مشکل فکر می‌کرد، می‌کوشید موضوع خود را با استفاده از نمودارهای مختلف به چند طریق ممکن حل کند. او راه‌حل‌ها را تجسم می‌کرد. عقیده داشت کلمات و اعداد به آن شکل نقش مهمی در فکر کردن در مورد راه‌حل یک مشکل ندارند.

3ــ ایجاد کنید: یکی از ویژگی‌های متمایز نابغه‌ها استعداد تولیدی و زایایی آنهاست.

توماس ادیسون 1093 حق ثبت اختراج داشت. او با ارائه فکر و تدبیر، سودمندی وسایل اختراعی خود را تضمین می‌کرد. دین کیت، از دانشگاه کالیفرنیا در مطالعه 2036 مخترع تاریخ به اثبات رساند که بزرگ‌ترین دانشمندان نه تنها آثار فوق‌العاده‌ای می‌ساختند، بلکه آثار بد و به درد نخوری هم در کارنامه خود داشته‌اند. آنها از شکست نمی‌ترسیدند و آنقدر تلاش کردند تا به موفقیت دست یافتند.

4ــ ترکیبات جدید بسازید: افکار، ایده‌ها، تصاویر و اندیشه‌هایتان را ترکیب و دوباره ترکیب کنید و آنها را به صورت ترکیبات مختلف درآورید؛ هرچند طبیعی و مناسب نباشند. قانون‌های توارث که علم جدید ژنتیک بر پایه آن قرار داده شده، توسط راهبر استرالیایی، گریگومندل مطرح شده که ریاضیات و زیست‌شناسی را برای ایجاد یک علم جدید با هم ترکیب کرد.

5 ــ رابطه‌سازی کنید: بین موضوعات نامشابه ارتباط برقرار کنید. داوینچی قادر بود میان صدای زنگ و آب ارتباط ایجاد کند. ساموئل مورس توانست با مشاهده ایستگاه‌های حمل و نقلی توسط اسب، ایستگاه‌های تقویت‌کننده‌ای برای سیگنال‌های تلگراف اختراع کند.

6 ــ متضاد فکر کنید: فیزیکدان معروف نیلز بوهر عقیده داشت اگر متضادها را کنار هم بیاورید، خواهید دید افکار و اندیشه‌تان به مرحله جدید منتقل می‌شود. توانایی او در تصور نور هم به عنوان یک ذره و هم یک موج باعث شد به اصل تکمیل برسد. افکار معلق و مسکوت می‌تواند به شما برای خلق یک شکل جدید کمک کند.

7ــ استعاری فکر کنید: ارسطو استعاره را یکی از علامت‌های نوابع می‌دانست و عقیده داشت هر فردی که ظرفیت درک شباهت‌های بین دو قلمرو کاملا متفاوت را داشته باشد و بتواند آنها را به هم ربط دهد، یک نابغه است.

8 ــ خود را برای شانس آماده کنید: هرچه برای انجام کاری تلاش کنیم و شکست بخوریم، مشغول کاری دیگر خواهیم شد. این اولین اصل تصادف خلاقانه است. شکست زمانی می‌تواند سودمند باشد که ما به آن به عنوان یک نتیجه بی‌حاصل فکر نکنیم. به جای این، روند کار، مولفه‌های آن و طریقه تغییر آنها را تحلیل کنیم تا به نتیجه برسیم. نپرسید چرا من شکست خوردم؟! بپرسید چه کرده‌ام؟! 

ترجمه: رزیتا شاهرخ
منبع:readers digest

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo