چهارشنبه 8 آبان‌ماه سال 1387 ساعت 12:30 ب.ظ
معاون مرکز آمار:
موج دوم بیکاری فارغ‌التحصیلان در راه است
اگر تا چند سال پیش سر جمع ورودی سالانه دانشجویان جدید به دانشگاه های سراسری و ملی به زحمت به 250 هزار نفر می رسید جالب است بدانید که طی سال گذشته وامسال این رقم از یک میلیون نفر هم فراتر رفته است. حال آن‌که تعداد متقاضیان ورود به دانشگاه در این مدت نه تنها افزایش پیدا نکرده بلکه با شیب ملایمی رو به کاهش گذاشته است.
افزایش قابل توجه ورودی سالانه دانشگاه های کشور مزایای فراوانی دارد و احتمالا مضراتی. مزایای آن را تقریبا همه می دانند اما حتما شما همه تصدیق خواهید کرد که پیدا کردن شغلی متناسب با شاءن و تحصیلات خیل عظیم دانشجویانی که طی نهضت اخیر افزایش ظرفیت انواع دانشگاه ها از سراسری، شبانه و غیر انتفاعی گرفته تا دانشگاه آزاد و پیام نور وارد دانشگاه ها شده و می شوند چه کار بزرگ و البته دشواری است. اشتغالزایی برای 250 هزار نفر کجا و دغدغه پیدا کردن کار برای یک میلیون نفر کجا؟

برابر اعلام علیرضا زاهدیان، معاون مرکز آمار ایران، جمعیت فارغ التحصیل دانشگاهی 20 تا 29 ساله در سال جاری موج دوم تقاضای ورود به بازار کار را تشکیل می دهند و به این ترتیب باید منتظر موج دوم بیکاری فارغ التحصیلان در کشور بود.به گزارش برنا، زاهدیان ورودی به دانشگاه را در سال 83، 350 هزار نفر ذکر کرده و افزوده است: این رقم در سال های 86-85 به 730 هزار رسیده و رقم ورودی به دانشگاه در سال 86 بالاترین میزان است.

معاون مرکز آمار ایران همچنین با بیان اینکه تعداد ورودی جوانان به دانشگاه ها در سال 86 به یک میلیون نفر رسیده، گفت: در این مورد بعد از 4 سال سالانه با یک میلیون نفر فارغ التحصیل متقاضی کار مواجه می شویم.

این در حالی است که حتی پیش از این هم نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تقریبا 2 برابر نرخ متوسط بیکاری در کشور بوده است که با نرخ بیکاری در مناطق محروم قابل مقایسه است! مطابق برخی آمار غیررسمی نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان در حال حاضر از 18 درصد فراتر رفته است. همین مساله باعث شده برخی از فارغ التحصیلان دانشگاه ها به کارهایی روی بیاورند که هیچ ارتباطی با نوع مدرک و سطح تحصیلات آنها ندارد.

معاون مرکز آمار ایران البته بیکاری دانشآموختگان دانشگاهی را در سال 84، 8/14 درصد، سال 85، 6/14درصد و در سال 86، 4/15 درصد اعلام کرده است.

زاهدیان تصریح کرد: در حال حاضر جمعیت فعال کشور در سنین تحصیل به سر می برند؛ ولی در آینده وارد بازار کار می شوند به نحوی که جمعیت فعال 24 ساله های سال 86 به 31 درصد از کل جمعیت در سال 93 می رسد.
وی در ادامه سخنان خود در مراسم روز آمار گفت: در حال حاضر متولدین سال های 60 تا 65 که بالغ بر 9 میلیون نفر هستند، به سن اشتغال رسیده اند.

معاون مرکز آمار ایران اظهارداشت: جمعیت 24 ساله ها در سالهای بعد از 85 تا 89 به 9/1 میلیون نفر خواهند رسید که رشد این رقم نسبت به سنوات گذشته بی سابقه است.

زاهدیان جمعیت بین سنین 15 تا 19 ساله را در حال حاضر 20 درصد جمعیت فعال شاغل و در حال تحصیل اعلام کرد و بیان داشت: 45 تا 49 درصد 20 تا 24 ساله ها در حال حاضر بیکار یا شاغل هستند که در 5 سال آینده با رشد تقاضای کار این روند افزایش می یابد.

زاهدیان خاطرنشان کرد: در سال گذشته تعداد بیکاران کشور دو میلیون و 480 هزار نفر بود که 7/1 میلیون نفر در سنین 15 تا 24 سال بودند که از آن به عنوان موج اول تقاضای کار نام برده شده است.

وی جمعیت 25 تا 29 ساله ها را در سال جاری موج دوم تقاضای ورود به بازار کار برشمرد و تاکید کرد: در آینده جمعیت 25 تا 29 ساله های متقاضی کار افزایش می یابد و لازم است برای این مهم برنامه ریزی صورت گیرد.

زاهدیان با اشاره به کاهش نرخ بیکاری در کشور گفت: سهم عمده بیکاری در کشور مربوط به زنان است و روند تقاضای کار در زنان رو به افزایش است به نحوی که در حال حاضر روند بیکاری زنان تحصیل کرده از 24.8 درصد به 27.9 درصد رسیده؛ ولی در همین ارتباط بیکاری مردان تحصیل کرده از 9 به 3/8 درصد رسیده است.

وی جمعیت بین 20 تا 24 سال کشور را مورد توجه قرار داد و بیان داشت: برای 40 درصد از این گروه باید کار ایجاد شود؛ ولی به طور کلی جمعیت کشور از 71 میلیون نفر حال حاضر به 79 میلیون نفر در سال 92 می رسد. زاهدیان گفت: اگر نرخ بیکاری در عدد 5/10 درصد ثابت بماند این نرخ در آینده افزایش می یابد و باید دو میلیون بیکار را در کشور بپذیریم. وی کاهش نرخ بیکاری به 7 درصد را مستلزم ایجاد 2/1 میلیون شغل در سال دانست و افزود: در سال های 84 و 85 شاغلان بخش ساختمان 220 هزار نفر افزایش یافته است.

برخی از کارشناسان افزایش قابل توجه نرخ بیکاری فارغ التحصیلان را به سیستم آموزشی و روش های کسب دانش در دانشگاه ها نسبت می دهند، برخی هم افزایش پی در پی ظرفیت دانشگاه ها بدون توجه به ظرفیت اشتغال در کشور را دلیل این امر می دانند. اما علت هرچه باشد این پدیده برنامه ریزی دقیق و منسجم دستگاه های مسئول برای جلوگیری از بحران فارغ التحصیلان بیکار طی سال های پیش رو را طلب می کند.
 

جام جم آنلاین۲/۸/۸۷

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo