X
تبلیغات
رایتل
یکشنبه 20 آبان‌ماه سال 1386 ساعت 11:42 ق.ظ

فوربس معرفی کرد:
شادی آذری
بار دیگر «تولید چین» رو به افزایش گذاشته است. ولی این بار پول فراوان تولید چین است که افزایش یافته است.

فوربس در فهرست تازه‌ای که از ثروتمندترین چینی‌ها منتشر کرده، 66میلیاردر را کشف کرده است و این تعداد نسبت به سال گذشته 15نفر افزایش نشان داده است. مجموع دارایی 400نفر از ثروتمندترین چینی‌ها بالغ‌بر 288میلیارد دلار است که نسبت به سال گذشته 116میلیارد دلار افزایش یافته است.
ثروتمندترین فرد چین، یانگ هیوآن است که دارایی‌اش بالغ‌بر 2/16میلیارد دلار است. دارایی او نسبت به دارایی ثروتمندترین چینی در سال گذشته که وونگ‌کونگ نام داشت، هفت برابر بیشتر است. طی سال گذشته وونگ توانست 3/1میلیارد دلار به دارایی خود بیافزاید. اما در این منطقه ثروتمندپرور این میزان تنها برای اشغال رتبه دهم کافی بود.
یانگ هیوآن یکی از 146عضو جدید فهرست امسال است و همین موضوع نشان می‌دهد ثروت در چین چقدر رو به افزایش است. در مقایسه، آخرین فهرست فوربس از 400ثروتمند آمریکایی تنها 45نام جدید را در خود جای داده بود.
یعنی از چهل ثروتمند اول چین افراد جدید بودند که از جمله آنها می‌توان به سه میلیاردر فعال در زمینه انرژی و چهار نفر که در زمره ده نفر اول جای گرفتند، اشاره کرد. علاوه‌بر یانگ، این افراد بدین شرح هستند: ژانگ زین و لوژیجیانگ که از فعالان املاک و مستغلات هستند و زیائوفنگ پنگ که غول انرژی چین محسوب می‌شود و سهام شرکت ال‌دی‌کی‌سولار خود را در اوایل امسال در آمریکا به عرضه عمومی گذاشت.
قوه محرکه همه این ثروت‌ها بازارهای داغ سهام و اشتهای وافر سرمایه‌گذاران برای همه سهام چینی بود. بیش از دوازده نفر از چهل نفر صدر این فهرست، در سال گذشته سهام شرکت‌های خود را به عرضه عمومی گذاشتند، از جمله آنها می‌توان به جائو دکانگ اشاره کرد که شرکت بوستینگ اینترنشنال او یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان ژاکت و جلیقه‌های کرکی است.
در مجموع از 400ثروتمند چینی 270نفر آنها صاحب شرکت‌های سهامی عام هستند که زیربنای ثروت آنها را تشکیل می‌دهد. این تعداد نسبت به سال گذشته جهش قابل‌ملاحظه‌ای داشته است. املاک و مستغلات اساس ثروتمند شدن حداقل 12نفر از چهل ثروتمند صدرنشین این فهرست را تشکیل می‌دهد.
دارایی خالص 2/16میلیارد دلاری یانگ هیوآن در ماه فوریه یعنی زمانی که فوربس فهرست میلیاردرهای جهان را منتشر کرد، او را در رتبه دوم ثروتمندترین فعالان املاک و مستغلات جهان قرار داده بود که با ثروت 3میلیارد دلاری دانلدترامپ آمریکایی که در زمینه املاک مشاهیر فعال است، تفاوت قابل‌ملاحظه‌ای داشت.
در کل افزایش ثروت چینی‌ها منجر به آن شد که تعداد روزافزون کارآفرینان این کشور از همتایان آمریکایی مشهورترشان ثروتمندتر شوند.
آینده برای ثروتمندترین چینی‌ها همچنان روشن به نظر می‌رسد. از چهل نفر صدرنشین در این فهرست همه به‌جز دو نفر ثروتشان را خودشان به دست آورده‌اند. به‌علاوه بسیاری از این کارآفرینان جوان (که میانگین سنی آنها 46سال است در حالی که میانگین سنی ثروتمندترین افراد جهان 66سال است)، بخش اعظم عمرشان را پیش رو دارند.
روش‌شناسی
برای جمع‌آوری این فهرست، گروهی 12نفره از گزارشگران با ثروتمندان چینی، کارمندان، رقبا، سرمایه‌گذاران، مدیران مالی، آژانس‌های املاک و مستغلات و تحلیل‌گران اقتصادی به مصاحبه پرداختند.
برای محاسبه ثروت افرادی که شرکت‌هایشان سهامی عام است، دارایی خالص آنها با استفاده از قیمت سهام در بازارهای سرزمین اصلی چین در تاریخ 28سپتامبر و سایر بازارها در تاریخ 5اکتبر ارزش‌گذاری شد.
(این اختلاف زمانی مربوط به تعطیلات طولانی‌مدت در سرزمین اصلی چین است.) در مورد اعضایی که سهام شرکت‌هایشان هم در بورس سرزمین اصلی چین و هم در بورس هنگ‌کنگ عرضه شده است، فوربس عمدتا ارزش دارایی آنها را براساس بازار نسبتا آزاد هنگ‌کنگ برآورد کرده است.
به‌علاوه برخی از کارآفرینان در این فهرست حاضرند که متولد سرزمین اصلی چین هستند، اما در جمهوری خلق چین اقامت ندارند در حالی که منبع اصلی ثروت و سرمایه آنها سرزمین اصلی چین است. یک نمونه برای این مورد هویی وینگ مائو، متولد فوجیان است. او که دومین فرد ثروتمند در چین است، اقامت هنگ‌کنگ را دارد. با این چینی‌های پولدار بیشتر آشنا شوید:  

رتبه اول
نام: یانگ‌هیوآن دارایی خالص: 2/16میلیارد دلار سن: 26سال نام شرکت: کانتری گاردن شهر: شاند او از پدرش 58درصد سهام شرکت املاک و مستغلات کانتری گاردن را دریافت کرد. پدر او که موسس ا ین شرکت بود یئونگ کوک کونگ نام داشت. او هم‌اکنون ثروتمندترین زن آسیا و جوان‌ترین زن میلیاردر جهان است و ثروتش را مدیون افزایش ارزش این شرکت است که به تازگی به عرضه عمومی گذاشته شده است.
رتبه دوم
نام: هویی وینگ مائو دارایی خالص: 3/7میلیارد دلار سن: 57 نام شرکت: شیمائوگروپ شهر: هنگ‌کنگ این غول املاک که متولد فوجیان است 26پروژه در دست ساخت در 17شهر از سرزمین اصلی چین را در ماه جولای در دست داشت. او به تازگی ساختمان هیات را افتتاح کرد که به منطقه صنعتی شانگهای اشراف دارد.او در ماه اکتبر خبر از نوسازی شرکت شیمائوی خود داد که سهامش در بورس هنگ‌کنگ عرضه شده بود. او اعلام کرد این شرکت به بزرگ‌ترین شرکت بورس شانگهای تبدیل می‌شود.
رتبه سوم
نام: گوگو آنگچانگ دارایی خالص: 85/4میلیارد دلار سن: 40 نام شرکت: فوسان شهر: شانگهای گو ثروتمندترین ساکن شانگهای است. او در ماه اوت سهام شرکت خود را که فوسان اینترنشنال نام دارد، به عرضه عمومی گذاشت.گفته می‌شود در تاریخ بورس هنگ‌کنگ این ششمین شرکتی بود که تا این حد با استقبال مواجه شد. گو که هم رییس و هم مدیرعامل شرکت است آن را در سال 1992 با دوستان دانشگاهی خود از دانشگاه فودان تاسیس کرد.
رتبه چهارم
نام: ژانگ لی دارایی خالص: 75/4میلیارد دلار سن: 54 نام شرکت: آر انداف شهر: گو آنگژو ژانگ لی شرکت املاک و مستغلات خود را که گوآنگژو آر انداف نام دارد با یک شریک هنگ‌کنگی به نام لی‌سز در سال 1994 تاسیس کرد. این اقدام را وی پس از آن انجام داد که شغلی را در زمینه مدیریت صنعت هتلداری آغاز کرده بود. ژانگ هم‌اکنون یکی از مدیران و رییس شرکت آر‌انداف است. این شرکت که هم‌اکنون در بورس هنگ‌کنگ عرضه می‌شود به زودی در فهرست شرکت‌های بورس شانگهای قرار می‌گیرد.
رتبه پنجم
نام: ژانگ جیندانگ دارایی خالص: 5/4میلیارد دلار سن:44 نام شرکت: سانینگ اپلاینسز شهر: نانجینگ این چینی سرشناس فروشگاه دستگاه‌های تهویه مطبوع خود را در زادگاه خود نانجینگ در سال 1990 تاسیس کرد. این روزها فروشگاه لوازم برقی سانینگ او یکی از دو فروشگاه بزرگ لوازم برقی چین است که 600غرفه دارد. او از سوی خرده‌فروشان خارجی نوپا مانند فروشگاه زنجیره‌ای بست بای آمریکا تحت فشار است. برادرش ژانگ گویی پینگ رتبه بیست‌وهشتم را به خود اختصاص داده است.
رتبه ششم
نام: پنگ زیائوفنگ دارایی خالص: 85/3میلیارد دلار سن: 32 نام شرکت: ال‌دی‌کی سولار شهر: جیانگزی این تازه وارد عرصه انرژی خورشیدی که لقب «روشنایی» را به خود گرفته است تا ماه اکتبر بسیار سریع رشد کرد. چون سهام شرکت ال‌دی‌کی حدود 50درصد افزایش یافت؛ اما پس از آنکه فوربس بررسی دارایی‌های خالص را مختومه اعلام کرد، شاهد سقوط 30درصدی ارزش سهام این شرکت بود.
رتبه هفتم
نام: ژانگ زین دارایی خالص: 8/3میلیارد دلار سن: 42 نام شرکت: سوهوچاینا شهر: پکن به مدد عرضه عمومی سهام شرکت سوهوچاینا در ماه اکتبر، این فعال املاک و مستغلات پکن توانست به جمع ده ثروتمند اول چین بپیوندد. او و همسرش، پان‌ شی‌ایی، که مدیر کل و رییس شرکت سوهو چاینا هستند. مشهورترین زوج تجاری چین هستند و شهرت خود را مدیون سبک خاص ساختمان‌هایشان هستند.
رتبه هشتم
نام: لوژیجیانگ دارایی خالص: 7/3میلیارد دلار سن: 56 نام شرکت: - شهر: پکن بازدیدکنندگان بازی‌های المپیک چین قادر نخواهند بود از املاک لو بازدید کنند. از جمله املاک او می‌توان به مرکز گلوری چاینا سنتر که در خیابان چانگ آن شرقی منتهی به میدان تیان‌انمن واقع است، اشاره کرد. لوژیجیانگ در بانک چاینا مینشنگ نیز سهام دارد. این بانک بزرگ‌ترین بانک غیردولتی کشور به شمار می‌رود.
رتبه نهم
نام: یونگ لری دارایی خالص: 65/3میلیارد دلار سن: 65 نام شرکت: سیتیک پاسیفیک شهر: هنگ‌کنگ او زمانی ثروتمندترین چینی بود. او وارث یکی از خوشنام‌ترین خانواده‌های فعال اقتصادی چین است. پدر فقید او، رانگ‌ایرن، مشاور رییس‌جمهوری این کشور بود. یونگ به تازگی موفق شد رکوردی در سوددهی شرکت سیتیک از خود بر جای بگذارد که البته آن را مدیون سرمایه‌گذاری در بخش فولاد می‌داند.
رتبه دهم
نام: وونگ کونگ‌یو دارایی خالص: 6/3میلیارد دلار سن: 38 نام شرکت: گومه شهر: پکن اوکه زادگاهش گوآنگدونگ است، اداره شرکت گومه اپلاینسز را بر عهده دارد. این شرکت یکی از دو شرکت بزرگ لوازم برقی چین است. وونگ در پشت رقیبش یعنی صاحب سانینگ اپلاینسز جای دارد (صاحب این شرکت رتبه 5 را به خود اختصاص داده است)، حداقل به لحاظ دارایی. وونگ به طور روزافزونی توجه خود را به املاک و مستغلات معطوف کرده است.
رتبه یازدهم
نام: چئونگ یان دارایی خالص: 4/3میلیارد دلار سن: 50 نام شرکت: ناین دراگونز شهر: هنگ‌کنگ چئونگ که دختر یکی از بلندپایگان نظامی استان گوآنگدونگ است در یک شرکت خارجی تولید کاغذ مشغول به کار در زمینه امور مالی شد، اما بعدها مستقل شد و کاغذهای باطله وارد می‌کرد و آن را به چرخه بازیافت کاغذ وارد می‌ساخت. او به همراه همسر و برادرش (رتبه 22) در سال 1995 شروع به تولید کاغذ در شرکتش به نام ناین در گونز کرد. سال گذشته سهام این شرکت به عرضه عمومی رسید.
رتبه دوازدهم
نام: لیویونگهائو دارایی خالص: 2/3میلیارد دلار سن: 56 نام شرکت: بانک مینشنگ شهر: چنگدو لیو به همراه سه برادر دیگرش سرمایه اولیه خود را از بخش مواد غذایی کشاورزی به دست آورد. او سپس از برادرانش جدا شد و هم اکنون مشغول اداره گروه نیوهوپ است که در زمینه شیر و گوشت و سایر مواد غذایی فعالیت می‌کند. به علاوه او یکی از سهامداران بانک چانیا مینشنگ است. برادر او لیویانگزینگ در رتبه 20 جای گرفته است.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo