یکشنبه 20 آبان‌ماه سال 1386 ساعت 11:16 ق.ظ

رییس شورای‌عالی انجمن حسابداران خبره:

ایسنا - برای خصوصی‌سازی موفق ابتدا باید آزادسازی اجتماعی انجام شود و سرمایه‌گذار اطمینان داشته باشد که حق او به وسیله دولت ضایع نمی‌شود.
هوشنگ خستویی، رییس شورای‌عالی انجمن حسابداران خبره ایران، درباره ناتوانی بخش خصوصی معتقد است: بخش خصوصی در صورت اطمینان از محافظت حضور می‌یابد و اگر سرمایه‌گذاری کرده و هیچ کمکی به او ارائه نشود وارد میدان نمی‌شود، زیرا سرمایه به دنبال امنیت است و به جایی می‌رود که امن‌ترین مکان باشد.

وی افزود: اگر شرکت‌های بزرگ وارد بورس شوند و سهام آن به افراد فروخته شود و از سوی دیگر بهره‌برداری از این شرکت‌ها در اختیار دولت باشد، دولت هر زمان که بخواهد می‌تواند جلوی فعالیت آن‌ها را بگیرد؛ بنابراین اگر تمام عوامل و قوانین، در راستای یکدیگر فراهم نشود، خصوصی‌سازی موفق نمی‌شود.
خستویی ادامه داد: باید ابتدا آزادسازی اجتماعی انجام شود که سرمایه‌گذار اطمینان داشته باشد حقوق خود به وسیله دولت تضییع نمی‌شود. رییس شورای‌عالی انجمن حسابداران خبره ایران درباره افزایش اعتماد از طریق اطلاعات حسابرسی شده، معتقد است: حسابدار به اطلاعات اعتبار می‌بخشد؛ بنابراین ابتدا باید اطلاعات دقیق در اختیار حسابدار قرار گرفته تا با تکنیک‌ها و فن‌آوری خود آن را مورد بررسی قرار دهد و اگر اطلاعات در اختیار او قرار نگیرد، نمی‌تواند این کار را به درستی انجام دهد.
وی اظهار کرد: ابتدا باید افرادی که اطلاعات شرکت‌های سهامی عام را به درستی تهیه نمی‌کنند، مورد بررسی و کنترل قرار گیرند و تهیه این اطلاعات نیز برعهده قانون تجارت و دولت است، بنابراین باید نیازهای بورس و انتظارات آن از شرکت‌های سهامی عام مشخص شده و براساس آن گام‌های بعدی برداشته شود.
خستویی در پایان با بیان اینکه حسابرسی یک فاکتور بوده است و عوامل متعددی لازم و ملزوم یکدیگر هستند، ادامه داد: یک طرف تهیه‌کنندگان اطلاعات مالی یعنی مدیران شرکت‌ها هستند که به آنها اختیار اداره شرکت داده می‌شود، ولی باید از آنها حساب خواهی شود و طرف دوم استفاده‌کنندگان از این اطلاعات هستند؛ سوم حسابرسان هستند که میان این دو دسته باید اطلاعات پالایش شده را ارائه کرده و اطمینان دهند که این اطلاعات قابل اعتماد است، بنابراین باید این سه باهم جمع شوند.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo