X
تبلیغات
رایتل
یکشنبه 20 آبان‌ماه سال 1386 ساعت 10:56 ق.ظ

هندوستان با بیست و هشت ایالت، هجده زبان رسمی و با آب و هوایی بسیار متنوع از نظر بسیاری کشوری غیرقابل اداره است. این کشور، سرزمین تناقض‌ها است، اما در عین حال بزرگترین دموکراسی جهان هم هست.


چند ماه قبل هندوستان در روز پانزدهم اوت، شصتمین سالگرد استقلال خود را جشن گرفت. هندوستان با بیست و هشت ایالت، هجده زبان رسمی و با آب و هوایی که در شمال به کوه‌های هیمالیا و در جنوب به مناطق استوایی ختم می‌شود، از نظر بسیاری کشوری غیرقابل اداره است.
رشد چشمگیر اقتصادی در کنار فقر
هندوستان جمعیتی بیش از یک‌میلیارد و یکصد‌میلیون نفر با اقوام و مذاهب گوناگون دارد. هندوستان خود را از یکی از فقیرترین کشورهای جهان به سطحی رسانده است که اکنون با سالانه تقریبا ۸‌درصد رشد اقتصادی روبه‌رو است و در کنار چین یکی از موتورهای اصلی رشد اقتصادی در قاره آسیا است.
از هر سه متخصص کامپیوتر در جهان، یکی از آنها هندی است و از سوی دیگر یک سوم مردم هند توانایی خواندن و نوشتن ندارند و ۲۵۰‌میلیون نفر در این کشور در زیر خط فقر زندگی می‌کنند.
دموکراسی بزرگ جهان
هندوستان قدرت اتمی است و خواستار کرسی دائمی در شورای امنیت سازمان ملل متحد است.
هند کشور تناقض‌ها است. اما در این بین نباید یک چیز را فراموش کرد، هند بزرگترین دموکراسی جهان است. رشید آلوی از حزب دولتی کنگره می‌گوید: «به عقیده من یکی از بزرگترین موفقیت‌های ما در این ۶۰ سال که جهان هم باید بر آن صحه بگذارد، سیستم دمکراتیک ما است، سیستمی که در این ۶۰ سال آنقدر از قدرت برخوردار شده است تا بتواند با هر دموکراسی دیگر به رقابت بپردازد».
بودجه نظامی رو به افزایش
با این حال هند، سال به سال بر بودجه نظامی خود می‌افزاید. این بودجه طی هفت سال گذشته دو برابر شده است و در حال حاضر به ۲۱‌میلیارد دلار رسیده است. بر اساس تحقیقاتی که بنا به درخواست کنگره آمریکا صورت گرفته، هندوستان بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۴ میلادی، بعد از عربستان سعودی و چین به یکی از بزرگترین خریداران تسلیحات در بین کشورهای در حال توسعه تبدیل شده است. با این حال «اودای بهاسکار» یکی از متخصصان امور نظامی تخصیص چنین بودجه نظامی در هند را زیاد ندانسته است و می‌گوید: «بودجه نظامی هند برابر است با 4/۲ تولید ناخالص ملی.
این مبلغ با توجه به بودجه کشورهای همسایه نظیر چین و پاکستان، زیاد نیست. چین بنا بر آمار رسمی ۴۵‌میلیارد دلار و بنا بر تخمین‌های غیر رسمی چیزی بین ۶۰ تا ۸۰‌ میلیارد دلار بودجه نظامی دارد. من به عنوان متخصص بر این باورهستم که هر کشوری با توجه به خطرات و تهدیدات خود باید تصمیم بگیرد که چقدر هزینه نظامی داشته باشد».
چالش‌های منطقه‌ای
برای هند مساله کشمیر که تاکنون منجر به سه جنگ با پاکستان شده است نیز تبدیل به امری نمادین تبدیل شده است و جدایی این منطقه از هند می‌تواند عواقب وخیمی برای این کشور به همراه داشته باشد.
به رغم درگیری‌های نظامی داخلی و به رغم اینکه کشورهای همسایه هند همچون پاکستان، بنگلادش، میانمار، نپال و افغانستان مراکز بحران در جهان هستند، اما هند کماکان ضمانتی برای صلح و ثبات در منطقه است.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo